Wybór domeny i serwera. Na co zwrócić uwagę i czym się kierować?
Wybór operatora / dostawcy usług
Zakładając swoją stronę lub sklep internetowy, musimy stanąć przed wyborem operatora oferującego takie usługi. Dostawców tych na rynku jest jednak wielu i nie jest prostym zadaniem zdecydować się na jednego od razu. Z własnych doświadczeń wiem jednak, iż należy unikać szerokim łukiem dużych operatorów, którzy obsypują nas reklamami z lewej i prawej strony. Przede wszystkim warto postawić na mniejsze firmy, które istnieją już wiele lat i zbierają pozytywne opinie użytkowników. Przegląd opinii jest czymś obowiązkowym i powinniśmy go wykonać z należytą starannością.
Czym się kierować i na co uważać?
Ważnym jest co dostawca usług ma w swojej ofercie. Oprócz ceny i parametrów serwera bardzo istotne jest również wsparcie i kontakt techniczny (obsługa klienta). Należy sprawdzać wszystkie kruczki promocji i uważać by nie wpaść w pułapki sprytnie założone przez marketingowców. Częstym tego przykładem jest oferta w stylu „domena za darmo / domena za 1zł”. Niestety najprawdopodobniej wiąże się to z koniecznością przedłużenia ważności domeny u tego samego operatora na dany okres czasu, już nie po tak promocyjnej cenie, jakby wydawać się mogło. W ten sposób z nawiązką dostawca usług zarobi na usługach, wiążąc nas ze sobą umową na dłużej. Czytajmy umowy i sprawdzajmy ceny odnowienia (przedłużenia) usług.
Wybór nazwy domeny
Wybór odpowiedniej nazwy domeny jest sprawą kluczową. Ważne by nazwa była w miarę krótka i prosta do zapamiętania, bez myślników, czy polskich znaków oraz, by odzwierciedlała treść strony / wykonywaną działalność. Przede wszystkim domena musi być wolna, czyli przez nikogo nie zarejestrowana. Warto również przemyśleć końcówki rozszerzeń domen.
Przykładowe rozszerzenia domen:
– regionalne: .krakow.pl
– funkcjonalne: .com.pl, .info.pl, .net.pl
– krajowe: .pl,
– europejskie: .eu
– globalne: .com, .net, .org
Warto poświęcić więcej czasu na dokładne przemyślenie wyboru nazwy domeny, gdyż w zamiarze ma ona towarzyszyć nam przez długi okres czasu.
Czasem jednak może zdarzyć się sytuacja, iż domena, na której nam zależy jest zajęta, ponieważ ktoś nas ubiegł. Co w takiej sytuacji?
Pozostają cztery następujące możliwości:
1. Kontakt z właścicielem domeny odnośnie możliwości jej sprzedaży (dane kontaktowe właściciela można znaleźć w bazie WHOIS lub u rejestratora domeny).
2. Rezerwacja domeny (opcja na domenę) – jest to zarezerwowanie domeny i możliwość jej przejęcia w przypadku braku przedłużenia jej ważności przez dotychczasowego właściciela. Niestety proces ten może trwać długo i istnieje spora szansa, że finalnie nie uda nam się uzyskać pożądanej domeny.
3. Wybór innego rozszerzenia domeny.
4. Kompromis w sprawie nazwy i wyszukanie nazwy możliwie najbliższej.
Warto zastanowić się również nad rejestracją większej ilości domen o tej samej nazwie, lecz z różnymi rozszerzeniami. Innymi słowy, zabezpieczyć się przed możliwą konkurencją.
Wybór serwera
Wybierając parametry serwera należy zwrócić uwagę na określenie naszych potrzeb odnośnie wymogów technicznych. Wymogi te to m.in. bazy danych, szybkość działania, pojemność, transfer, czy ilości kont e-mail.
Co polecam?
Osobiście polecam usługi firmy Netmark, z której sam korzystam już od wielu lat. Proces rejestracji domeny oraz podpięcia pod nią serwera to czysta przyjemność. Obsługa klienta jest na wysokim poziomie. Zawsze można liczyć na szybkie wsparcie techniczne. Do wyboru jest wiele pakietów hostingowych – które całkowicie powinny zaspokoić nasze wymagania, a cena jest konkurencyjna.