BLOG SEO

Wybór domeny i serwera. Na co zwrócić uwagę i czym się kierować?

01.09.2017

Wybór operatora / dostawcy usług

Zakładając swoją stronę lub sklep internetowy, musimy stanąć przed wyborem operatora oferującego takie usługi. Dostawców tych na rynku jest jednak wielu i nie jest prostym zadaniem zdecydować się na jednego od razu. Z własnych doświadczeń wiem jednak, iż należy unikać szerokim łukiem tych dużych operatorów, którzy obsypują nas reklamami z lewej i prawej strony. Warto postawić na mniejsze firmy, które istnieją już wiele lat i zbierają pozytywne opinie użytkowników. Przegląd opinii jest czymś obowiązkowym i powinniśmy go wykonać z należytą starannością.

Czym się kierować i na co uważać?

Ważnym jest co dostawca usług ma w swojej ofercie. Oprócz ceny i parametrów serwera bardzo istotne jest również wsparcie i kontakt tehcniczny (obsługa klienta). Należy sprawdzać wszystkie kruczki promocji i uważać by nie wpaść w pułapki spytnie założone przez marketingowców. Częstym tego przykładem jest oferta w stylu „domena za darmo / domena za 1zł”. Niestety najprawdopodobniej wiąże się to z koniecznością przedłużenia ważności domeny u tego samego operatora na dany okres czasu, już nie po tak promocyjnej cenie, jakby wydawać się mogło. W ten sposób z nawiązką dostawca usług zarobi na usługach, wiążąc nas ze sobą umową na dłużej. Czytajmy umowy i sprawdzajmy ceny odnowienia (przedłużenia) usług.

Wybór nazwy domeny

Wybór odpowiedniej nazwy domeny jest sprawą kluczową. Ważne by nazwa była w miarę krótka i prosta do zapmiętania, bez myślników, czy polskich znaków, a przede wszystkim, by odzwierciedlała treść strony / wykonywaną działalność. I oczywiście, by nie była jeszcze przez nikogo zarejestrowana. Warto również przemyśleć końcówki rozszerzeń domen, przykładowe:
– regionalne: .krakow.pl
– funkcjonalne: .com.pl, .info.pl, .net.pl
– krajowe: .pl,
– europejskie: .eu
– globalne: .com, .net, .org

Warto poświęcić więcej czasu na dokładne przemyślenie wyboru nazwy domeny, gdyż w zamiarze ma ona towarzyszyć nam przez długi okres czasu.

Czasem jednak może zdarzyć się sytuacja, iż domena, na której nam zależy jest zajęta. Co wtedy?
Pozostają cztery następujące możliwości:
1. Kontakt z właścicielem domeny odnośnie możliwości jej sprzedaży (dane kontaktowe właściciela można znaleźć w bazie WHOIS lub u rejestratora domeny).
2. Rezerwacja domeny (opcja na domenę) – jest to zarezerwowanie domeny i możliwość jej przejęcia w przypadku braku przedłużenia jej ważności przez dotychczasowego właściciela. Niestety proces ten może trwać długo i istnieje spora szansa, że finalnie nie uda nam się uzyskać pożądanej domeny.
3. Wybór innego rozszerzenia domeny.
4. Kompromis w sprawie nazwy i wyszukanie nazwy możliwie najbliższej.

Warto zastanowić się również nad rejestracją większej ilości domen o tej samej nazwie, lecz z różnymi rozszerzeniami – w celu zabezpieczenia się przed możliwą konkurencją.

Wybór serwera

Wybierając parametry serwera należy zwrócić uwagę na określenie naszych potrzeb odnośnie wymogów technicznych, baz danych, szybkości działania, pojemności, transferu czy ilości kont e-mail.

Co polecam?

Osobiście polecam usługi firmy Netmark, z której sam korzystam już od wielu lat. Proces rejestracji domeny oraz podpięcia pod nią serwera to czysta przyjemność. Obsługa klienta jest na wysokim poziomie – zawsze można liczyć na szybkie wsparcie techniczne, do wyboru jest wiele pakietów hostingowych – które całkowicie powinny zaspkoić nasze wymagania, a cena jest konkurencyjna.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *